Arnika horská – Prha chlumní
Lidově: arnyka, andělský traňk, chlupáček, kamzíkové koření, konilék, matonice, prhonina, šlakové koření a závraťový kořen.
Arnika je vytrvalá bylina. U nás roste na horských loukách na Šumavě a v Jizerských horách, patří však mezi ohrožené druhy a je chráněná. Její léčivou sílu naši předkové dobře znali, a tak ji málem vyhubili… Nasbírat jako lék si ji tedy nemůžeme. Lze zakoupit sušenou bylinu v bylinářství a vyrobit si vlastní obklad nebo lihovou tinkturu. Výtažek z arniky můžete pořídit i v olejovém macerátu nebo v podobě masti.
Celá rostlina obsahuje léčivé látky: vonné silice, karotenoidy, aminy, cholin, minerály a třísloviny.
Arnika v homeopatii
Velké uplatnění má homeopatické použití rostliny, které je velmi účinné. Arnika v homeopatickém ředění je běžně dostupná v lékárnách. Můžete ji zakoupit v podobě homeopatických léků, gelů, mastí nebo krémů. V homeopatickém ředění vám pomůže bez škodlivých vedlejších účinků a navíc je vhodná pro všechny věkové kategorie – od novorozenců až po seniory. Rovněž je vhodnou alternativou pro těhotné a kojící ženy, kdy je drtivá většina chemických léků kontraindikována.
Arnika patří mezi nejlepší hojivé prostředky na následky operací a úrazů, naraženiny, pohmožděniny, modřiny, vymknutí a otoky zlomenin i leknutí a šok po nehodě či úrazu.
Má účinky protizánětlivé a hojivé, pomáhá při revmatických, kloubních a nervových bolestech i u zubů. Povzbuzuje krevní oběh, upravuje krevní tlak, pomáhá při chronické žilní dysfunkci a povrchových křečových žilách. Také léčí srdce a pomáhá i v ženském lékařství při porodu.
Využívá se i v kosmetice do regeneračních krémů a při léčbě zánětů sliznice v ústech a krku ke kloktání (nepolyká se). Vnitřní užívání formou čaje se nedoporučuje kvůli obsahu dráždivých látek, ale používá se zředěná lihová tinktura. Tinktura se také užívá k obkladům a do mastí se přidává olejový macerát z arniky. Osvědčila se i do masáží po sportovní námaze, při bolestech zad a ischiasu.
Nejen pro sportovce
Arnika je dokonalým lékem první pomoci – u každého úrazu bez ohledu na původ, lokalizaci a rozsah. Tiší bolest, zlepšuje hojení kostí a svalů, zabraňuje vzniku modřin a podlitin, snižuje riziko komplikací a zrychluje rekonvalescenci.
Arnika je vhodná na svalové bolesti různého původu doprovázené zchváceností či zhmožděním.
Pro ženy, těhotné, kojící maminky a děti
Arnika posiluje srdce a krevní oběh a může ženám pomoci při slabé a nepravidelné menstruaci, když se cítí vyčerpané – formou oleje, masti či gelu natíráme na podbřišek a vnitřně podáváme homeopatikum Arnica montana 15 C 5 granulí několikrát denně, lze popíjet rozpuštěné ve vodě. Arnika je vhodná pro přípravu k porodu a po něm: V ředění 9C nebo 15C 5 granulí každý den 14 dní před porodem pro dobrou funkci svalů a cév a prevenci vzniku krvácení. Po porodu podáváme 5 granulí 2x denně pro urychlení hojení, vstřebání hematomů, odstranění pocitu zhmoždění. U dětí i dospělých při plánovaných operacích před zákrokem i po něm pro lepší hojení, při trhání zubů a na všechny sportovní úrazy a nehody, při velké fyzické námaze a vyčerpání dokonce i při chrapotu následkem přetížení hlasivek.
Recepty pro zdraví
- Hojivý arnikový obklad: 1 lžičku sušené byliny zalijeme 1 šálkem vroucí vody, louhujeme 10 minut a scedíme. Ve vychladlém nálevu namáčíme plátno a přikládáme nejdéle na 2 hodiny na naraženiny a pohmožděniny (nesmí to být krvácející rána), nesmí se používat při alergii na hvězdicovité rostliny a při delší aplikaci může pokožku dráždit.
- Arniková mast z olejového macerátu: 2 čajové lžičky bambuckého másla (nebo čistého sádla) rozehřejeme zvolna ve skleněné kádince ve vodní lázni spolu s 1 lžičkou čistého žlutého včelího vosku. Pak přidáme 3 lžičky olejového macerátu z arniky a krátce prohřejeme (nevaříme) a promícháme až se všechny složky spojí. Pak nalijeme do čisté dózy na krém, necháme ztuhnout a uchováváme v lednici. Macerát z 1 hrsti sušených květů arniky lze připravit vylouhováním ve 100 ml oleje lisovaného zastudena (olivového, sezamového, slunečnicového či mandlového). Louhujeme 3 týdny a přefiltrujeme do lahvičky z tmavého skla.
- Arniková tinktura: 2 plné polévkové lžíce rozdrceného suchého kořene a 2 plné polévkové lžíce suchého květu arniky vložíme do tmavé skleněné nádoby a zalijeme 100 ml čistého 60% lihu z lékárny. Sklenici dobře uzavřeme a uložíme na tmavé místo. Každý den třikrát protřepeme a necháme louhovat 14 dnů. Pak směs lihu a arniky přecedíme přes husté plátno a vymačkáme. Získanou tekutinu necháme ještě dva dny stát v klidu, aby se usadil kal, a potom ji scedíme přes papírový filtr na kávu do lahvičky z tmavého skla. Před použitím ji vždy naředíme vodou a používáme pouze pro zevní použití, mazání a obklady, ne do krvácející rány.
Pro zdraví duše
Arnika jako hojivá pomocnice, hojí poranění viditelná i skrytá, zmírňuje bolest, strach a šok. „S arnikou důvěřuj v pomoc a úlevu, jež ti přichází, pros o ni a věř v uzdravení.“
Pěstování
Sazenice arniky se dá zakoupit ve specializovaných zahradnictvích s nabídkou léčivých rostlin, ale pěstování není snadné, vyžaduje horské podmínky.